Struma

Co to je? Jaké jsou její příznaky a příčiny? 

Jak probíhá její diagnóza a jak se léčí?

Goiter_jpg

Co je štítná žláza?

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí ve tvaru motýla, která se nachází v přední části krku. Jejím úkolem je vytvářet hormony štítné žlázy, které jsou vylučovány do krve a poté přenášeny do všech tkání v těle. Hormony štítné žlázy pomáhají tělu využívat energii, udržují správnou teplotu těla a zajišťují, aby mozek, srdce, svaly, a další orgány fungovali tak, jak mají.

Jaké jsou příznaky strumy?

Termínem „struma“ označujeme abnormální zvětšení štítné žlázy. Je dobré vědět, že přítomnost strumy ještě nutně neznamená, že štítná žláza nefunguje správně. Struma může vzniknout ve štítné žláze, která produkuje příliš mnoho hormonů (hypertyreóza), příliš málo hormonů (hypotyreóza), nebo správné množství hormonů (eutyreóza). Struma nicméně indikuje, že se v našem těle děje něco, co způsobuje abnormální růst štítné žlázy.

Co je příčinou vzniku strumy?

Jedna z nejčastějších příčin vzniku strumy po celém světě je nedostatek jódu. Primární činností štítné žlázy je vychytávání jódu z krve za účelem vytvoření hormonů štítné žlázy. Štítná žláza však nemůže vytvářet dostatek hormonů, pokud nemá dostatek jódu. Proto lidé s nedostatečným příjmem jódu trpí tzv. hypotyreózou (nedostatečnou funkcí štítné žlázy). V případě nízké hladiny hormonů v těle začíná hypofýza v mozku vysílat signály směrem ke štítné žláze. Tímto signálem je tyreotropní hormon (TSH) produkovaný adenohypofýzou. Tento hormon stimuluje štítnou žlázu k větší produkci hormonů a tím způsobuje její růst a v případě abnormálního zvětšení vznik „strumy“. Nedostatek jódu je tedy jedna z hlavních příčin vzniku strumy.

Hashimotova tyreoiditida je další možnou příčinou vzniku strumy. Jedná se autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k destrukci tkáně štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Čím je tkáň více poškozena, tím je méně schopná zajistit dostatečnou hladinu hormonů. Hypofýza vylučuje čím dále více hormonů TSH ke stimulaci štítné žlázy a ta díky tomu abnormálně roste a vzniká „struma“.

Další častou příčinou strumy je Gravesova choroba. V tomto případě imunitní systém člověka produkuje protein, nazývaný imunoglobulin (TSI) stimulující štítnou žlázu. Stejně tak jako TSH může TSI stimulovat štítnou žlázu tak, aby vytvářela příliš mnoho hormonů (vznik hypertyreózy) a zvětšila se do velikosti strumy. Kvůli příliš vysoké hladině hormonů hypofýza sice přestane vylučovat TSH, ale štítná žláza i přesto nadále roste a vytváří další hormony. Gravesova choroba tedy způsobuje strumu a také hypertyreózu.

Multinodulární (mnohouzlinová) struma je další častou příčinou vzniku strumy. Jedinci s touto poruchou mají ve štítné žláze jeden nebo více uzlů, které způsobují její zvětšení. Při lékařské prohlídce je možné tyto uzly nahmatat. V počátečním stádiu multinodulární strumy s několika malými uzly ještě nemusí být štítná žláza nijak výrazně zvětšená. Na rozdíl od výše zmíněných příčin vzniku strumy není tento typ ještě dobře prozkoumán a pochopen. Kromě běžných příčin vzniku strumy existuje mnoho dalších méně obvyklých příčin. Některé z nich jsou genetické vady, další souvisí se zraněním popřípadě infekcí štítné žlázy a některé jsou způsobeny nádory (zhoubné i nezhoubné).

Jak probíhá diagnostika strumy?

goiter_ultrasound

Diagnostika strumy se obvykle provádí lékařským vyšetřením, jakmile je zjištěno zvětšení štítné žlázy. Přítomnost strumy naznačuje, že je se štítnou žlázou pravděpodobně něco v nepořádku a je proto důležité určit její příčinu. Prvním krokem jsou testy funkce štítné žlázy, aby se zjistilo,  jestli je nedostatečně aktivní (hypotyreóza) nebo aktivní až příliš (hypertyreóza). Jakékoli následné provedené testy budou určeny v závislosti na výsledcích testů funkce štítné žlázy. Pokud je štítná žláza zvětšená a máte hypertyreózu, váš lékař pravděpodobně provede testy, které pomohou diagnostikovat Gravesovu nemoc. Pokud máte hypotyreózu, můžete mít Hashimotovu tyreoiditidu a další krevní testy můžou tuto diagnózu potvrdit. Další testy používané k diagnostice příčiny vzniku strumy můžou zahrnovat vyšetření radioaktivním jódem, ultrazvuk štítné žlázy nebo biopsii tenkou jehlou.

Jak se struma léčí?

Léčba bude záviset na příčině strumy. Pokud byla struma způsobena nedostatkem jódu ve stravě, bude potřeba jód doplňovat doplňky stravy s obsahem jódu. To sice povede ke zmenšení velikosti štítné žlázy, ale většinou ne na úplně původní velikost. 

Pokud je struma způsobena Hashimotovou tyreoiditidou a vy máte hypotyreózu, budete muset tělu na denní bázi dodávat hormon štítné žlázy ve formě léků. Tato léčba vám obnoví hladiny hormonů štítné žlázy k normálu, ale struma obvykle nezmizí úplně. Velikost štítné žlázy se sice zmenší ale kvůli možným jizvám se nemusí její velikost vrátit do původního stavu. Tato hormonální léčba nicméně obvykle zabrání tomu, aby se štítná žláza opět zvětšila. V některým případech se k léčbě využívá také chirurgické operace. Kromě dodávání lékařem předepsaných hormonů se také doporučuje dodávat tělu jód na přírodní bázi, který může časem pomoci poškozenou tkáň štítné žlázy znovu obnovit. 

Pokud je struma způsobena hypertyreózou, léčba bude záviset na její příčině. V některých případech může struma úplně vymizet. Například léčba Gravesovy choroby radioaktivním jódem obvykle vede ke zmenšení nebo úplnému vymizení strumy.

Mnoho příčin strumy, jako je ta mnohouzlinová, jsou spojené s normálními hladinami hormonů štítné žlázy v krvi. Tyto případy po stanovení příslušné diagnózy obvykle nevyžadují žádnou specifickou léčbu. Pokud Vám není nabídnuta léčba, můžete být upozorněni na riziko vzniku hypotyreózy nebo hypertyreózy v budoucnu. Pokud Vám však struma způsobuje další zdravotní problémy jako je například omezení dýchacích cest, může Vám lékař navrhnout chirurgický zákrok spojený s částečným nebo úplným odstraněním štítné žlázy.

Ať už je příčina vzniku strumy jakákoli, je důležité chodit na pravidelné lékařské prohlídky a její stav monitorovat. Také je třeba se zabývat složením stravy (obzvláště u autoimunitních chorob) a  dostatečným zajištěním kvalitního jódu, bez kterého štítná žláza nemůže fungovat.

 

Tlacitko_zpet