Jak zařídit, aby byly vaše dny bez bolestí a návalů horka

storyblocks-happy-woman-spending-time-in-nature_BZgZYhpP9z

Premenstruační syndrom (PMS) je stav, který se vyznačuje zdravotními problémy (fyzickými či psychickými), které se objevují zhruba 7 - 10 dní před nástupem krvácení.  Bolesti s tím spojené můžou přetrvávat ještě i v začátcích krvácení. V současné době se s tímto syndromem potýká údajně až 80 % žen, přičemž zhruba u 15-25 % z nich jsou zdravotní komplikace tak vážně, že jim znemožňují vykonávání běžných činností.

Fyzické příznaky premenstruačního syndromu

Mezi nejčastější tělesné příznaky premenstruačního syndromu patří bolesti břicha, křeče v podbřišku, bolesti hlavy, zad, svalů a kloubů, celková únava nebo třeba napětí v prsou. Kromě toho si ženy stěžují také na zvýšenou teplotu, zadržování vody v těle a pocit nafouklosti, trávicí obtíže, otékání kotníků a prstů, zhoršení projevů akné, pokles sexuální touhy nebo zvýšenou chuť k jídlu.

Psychické příznaky premenstruačního syndromu

K typickým projevům premenstruačního syndromu se řadí výkyvy nálad, přecitlivělost, podrážděnost a celkově psychické vypětí. U žen se mohou objevit také úzkostné stavy a deprese, přičemž běžný je i pokles zájmu o normální činnosti. Kromě toho se objevují také další příznaky, jako jsou bezdůvodné návaly pláče, zhoršená koncentrace, negativní emoce nebo dokonce agresivita.

Příčiny premenstruačního syndromu

Lékaři se domnívají, že na vině je s největší pravděpodobností hormonální nerovnováha v druhé polovině cyklu (po ovulaci) společně s nastupující menstruací.

Jakmile se menstruační cyklus překlene do své druhé poloviny, v ženském těle se výrazně mění hladina některých hormonů, což způsobuje změny rovnováhy mozkových chemických látek. Ty pak ovlivňují nejen psychický stav, ale způsobují také bolestivost a zvýšenou touhu po sacharidech.  

Prevence premenstruačního syndromu

Menstruační cyklus je řízen citlivými hormonálními mechanismy. Hormonální rovnováhu lze preventivně podporovat například dostatečným příjmem tekutin a správným stravováním. 

Mezi orgány, které je potřeba “nakrmit” pro vznik důležitých hormonů je štítná žláza. Signalizační systém štítné žlázy spolupracuje se všemi ostatními hormony včetně stresových, pohlavních a s hormony, které umožňují mozku zpracovávat myšlenky a emoce. 

Když štítná žláza nefunguje, nezpracováváte stres správně. Sexuální funkce mohou být narušeny mnoha různými způsoby: snížením libida, poruchou sexuální výkonnosti, nepravidelnou menstruací, obtížemi s otěhotněním nebo udržením těhotenství. Je ovlivněn i mozek: dysfunkce štítné žlázy ovlivňuje úroveň úzkosti a deprese, stejně jako schopnost přemýšlet, pamatovat si a soustředit se.

Tělo pro optimální funkci štítné žlázy a vznik hormonů potřebuje:

  • Jód
  • Bílkoviny (jako zdroj aminokyseliny tyrosin)
  • Selen
  • Zinek
  • Železo
  • Vitamin D
  • Vitamin A
  • Omega 3 mastné kyseliny
  • Různé vitaminy skupiny B

 

V březnu 2021 začal státní zdravotní ústav bít na poplach s tím, že se stále více děti v Česku rodí s deficitem jódu v těle. To ukazuje na to, že jako národ žijící daleko od moře musíme do naší stravy začlenit daleko více jódu než dříve.

Pro naše tělo je daleko lepší přijímat jód v přírodní tekuté formě než se spoléhat pouze na jodizovanou sůl, ryby či řasy.

Díky kvalitnímu jódu nám štítná žláza pomáhá dosáhnout tolik potřebné hormonální rovnováhy a může ulevit od bolestí spojených s PMS a také během vašich dnů. 

Zdroje jódu ve stravě

FotkyFoto_36672453_M 

Mořské plody a ryby
Jód je obsažen v uzené makrele, tresce, stejně tak mořské řasy jsou bohatým zdrojem jódu. U všech těchto potravin je potřeba vzít v úvahu zdro
j, ze kterého pochází. V mnoha z nich se totiž objevují těžké kovy.

Sůl s obsahem jódu
Sůl s jódem je dostupným a levným zdrojem jódu. Není však tajemstvím, že jód ze soli vyprchává a zároveň kardiologové varují před vysokou konzumací soli v potravinách. Nelze však opomenout fakt, že díky jodizaci soli se významně snížil výskyt endemické strumy v Česku.

Brokolice
Brokolice patří mezi potraviny s největším obsahem živin. Je doslova nabitá vitamíny C, K a B, obsahuje hodně kyseliny listové, draslíku, železa a manganu. Je zdrojem antioxidantů a živin, které pomáhají v boji s rakovinou. 100 gramů brokolice obsahuje 15 μg jódu. Stejné množství jódu dostaneme z jednoho vejce.

Mléko a mléčné výrobky
U mléčných výrobků (mléko, tvaroh) se také setkáme s jódem, ale jeho obsah se obvykle neuvádí. Problémem je to, že obsah jódu kolísá dle ročního období a stravy zvířat. Mnoho lidí je dnes také intolerantní na laktózu.

Minerální vody
Naopak u Vincentky jasně známe obsah jódu a dalších potřebných minerálů a ta tak představuje vhodný zdroj jódu. Výhodou je její tekutá forma. I když může být někomu nepříjemná slaná chuť, doporučujeme si alespoň občas vložit tuto minerální vodu do nákupního košíku.  

Přírodní jód IODICA
Pro zajištění stálého přísunu přírodního jódu a dalších minerálů (vápník, sodík, draslík, železo) jednoduchou formou je vhodné užívat denně 20 kapek IODICA přírodního jódu. Štítná žláza a další orgány, kde je jód potřeba, tak nebudou trpět výkyvy v přísunu jódu díky naší nevyvážené stravě a způsobu života.

Jak nám může pomoci přírodní jód?

Přistávací stránka_IODICA produkt-2

Nachlazení v zimních měsících
Dlouhodobé užívání jódu přináší silnou imunitu. Jód ničí bakterie, viry a plísně a pomáhá́ při onemocněních dýchacích cest, chřipce, bronchitidě, pneumonii.

Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu
Jód snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v séru a stabilizuje srdeční rytmus.

Rakovina prostaty, prsu a žaludku
Přírodní jód snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty, prsu a žaludku. V USA pacienti s nejvyšší hladinou jódu měli o 29 % nižší riziko výskytu rakoviny prostaty. Naopak nedostatek jódu je rizikovým faktorem vzniku rakoviny prsu a žaludku.

Tloustnutí a nemožnost zhubnout
Jód ovlivňuje metabolismus tuků, cukrů a bílkovin. Bez správně fungující štítné žlázy nelze zhubnout.

Únava, ospalost, apatie, zapomínání
Jód je palivo pro štítnou žlázu. Její hormony ovlivňují spotřebu kyslíku v tkáních. Jód zlepšuje koncentraci, je nezbytný pro správnou činnost mozku.

Ekzém, psoriáza, akné, suchá pleť, nekvalitní vlasy a nehty
Jód zlepšuje kvalitu a pevnost vlasů, nehtů a kůže. Jód významně pomáhá při ekzému, psoriáze, akné a dalších dermatologických onemocněních.

Těhotné a kojící ženy: onemocnění štítné žlázy, poruchy vývoje plodu, potratovost, nemožnost otěhotnět
Těhotné a kojící ženy mají zvýšenou potřebu příjmu jódu. Až 16 % těhotných žen neví o své poruše štítné žlázy, což může mít fatální důsledky pro matku i plod. Jód je zcela nezbytný pro vývoj mozku plodu. Nedostatek jódu vede k vyšší potratovosti a poruchám plodnosti.

Snížená funkce štítné žlázy
Žádný hormon štítné žlázy se nevytvoří bez jódu, přitom 52 % populace v Evropě má nedostatek jódu.
 

tlacitko

Tlacitko_zpet