Kvalita potravin v krizi - Proč?

Pro naši správnou kondici – ve které chceme být všichni – jsou nutné vitaminy, minerální látky, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky. Tyto látky čerpáme především ze stravy. Přesto však naše strava nemusí obsahovat vše v potřebném množství. Existují 3 základní důvody.

1. Naše strava není dostatečně pestrá a vyvážená

Důvodem může být časová vytíženost, kdy si nestíháme chystat taková jídla, jaká bychom ideálně potřebovali. A i když mnozí lidé jí denně ovoce a zeleninu a celkově žijí zdravě, stále nemusí mít dost minerálů, vitamínů a stopových prvků. Jak je to možné?

2. Složení a kvalita přijímaných potravin

Na vině je složení a kvalita přijímaných potravin, které důsledkem způsobu pěstování, dozrávání, ošetření, transportu, ale i finální úpravy mění své složení a mohou přicházet o velmi cenné látky.  Poměrně nepříjemné překvapení přinesly srovnávací studie let 1985 až 2002 [1].

Zaměříme se na obsah některých látek v ovoci a zelenině, které jsou v České republice oblíbené. První srovnávací měření je z roku 1985, druhé z roku 2002 – viz tab. č. 1. Jablka jsou známá a ceněná pro obsah vit C. Ten se však ve sledovaném období snížil o 60 %. Brokolice nám kromě jiného dodává vápník (pokles o 73 %), kyselinu listovou (pokles o 62 %) a hořčík (pokles o 55 %). Pokud máte rádi rajčata, vězte, že obsah vápníku poklesl o 78 %. Z mrkve získáme o 75 % méně hořčíku než v roce 1985. Banány jsou známé pro svůj obsah vitaminu B. Ve sledovaném období se však obsah vit B6 snížil o neuvěřitelných 95 % - viz tab. č. 1. 

Tab. č. 1: Srovnávací studie mezi lety 1985 a 2002

Snímek obrazovky 2021-02-15 v 15.04.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002) 

Co může být příčinou tohoto významného poklesu obsahu vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině?

Foto_postrikV dnešním uspěchaném světě se ovoce a zelenina sklízejí nedozrálé, uchovávají se v chladicích boxech a následně se nechávají narychlo „dozrávat" v umělé atmosféře. Také se uměle „vyhánějí", aby se dosáhlo co největších přírůstků. Málokdy také víme, za jakých podmínek nebo v jaké půdě zelenina vyrostla. K pěstování ovoce a zeleniny se oproti minulosti hojně využívá pesticidů, dusičnanů, fungicidů, herbicidů a jiných zdraví škodlivých látek. Například u jablek se za rok provede asi 15 až 20 postřiků proti škůdcům. Dovážená zelenina a ovoce se pěstují ve velkých sklenících a někdy ani nepřijdou do kontaktu s půdou.

 

 

 

 

 

3. Nezdravý životní styl a životní prostředí

Žijeme často nezdravým životním stylem s nedostatkem pohybu, nadměrným stresem, ve znečištěném životním prostředí. Všechny tyto vlivy znamenají pro tělo značnou zátěž a mohou být důvodem proč doplňovat důležité látky, které v naší stravě chybí. Nabízí se doplňky stravy, které nám pomohou vyřešit tento deficit. Mezi nejvíce ceněné patří ty přírodní.

Zaměříme se na prvek, o kterém se nemluví a nepíše mnoho, přesto bez něj žádný člověk nemůže žít. Jedná se o jód. Bez jódu se nevytvoří žádný hormon štítné žlázy. Tyto hormony jsou pro lidský organismus životně důležité.

Více než polovina populace v Evropě má nedostatek jódu

Podle prof. Zamrazila z pražského Endokrinologického ústavu v Evropě raketově přibývá lidí, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Důvodem je právě nedostatek jódu. Toto tvrzení podporují četné statistiky – jednou z nich je statistika UNICEF [2], která uvádí, že 52 % populace v Evropě má nedostatek jódu a Česká republika není výjimkou.

Na nedostatku jódu je zákeřné to, že jeho symptomy jsou velmi často nerozpoznány a jsou zaměňovány za důsledek hektického života. Jedná se o:

  • únavu,
  • sníženou schopnost se soustředit,
  • zpomalení reflexů,
  • permanentně chladné končetiny.

 

Pokud tyto průvodní signály nezachytíme, organismus přitvrdí. 

  • Naše pleť se začne zhoršovat.
  • Nepochopitelně přibíráme na váze.
  • Kůže je suchá.
  • Trpíme zácpou.

 

U žen jsou dopady nedostatku jódu ještě závažnější. Vedou k 

  • poruchám menstruačního cyklu,
  • bývají příčinou nádorových onemocnění prsu a dokonce i neplodnosti.

 

Zdroje jódu ve stravě

FotkyFoto_36672453_M 

Mořské plody a ryby
Jód je obsažen v uzené makrele, tresce, stejně tak mořské řasy jsou bohatým zdrojem jódu. U všech těchto potravin je potřeba vzít v úvahu zdro
j, ze kterého pochází. V mnoha z nich se totiž objevují těžké kovy.

Sůl s obsahem jódu
Sůl s jódem je dostupným a levným zdrojem jódu. Není však tajemstvím, že jód ze soli vyprchává a zároveň kardiologové varují před vysokou konzumací soli v potravinách. Nelze však opomenout fakt, že díky jodizaci soli se významně snížil výskyt endemické strumy v Česku.

Brokolice
Brokolice patří mezi potraviny s největším obsahem živin. Je doslova nabitá vitamíny C, K a B, obsahuje hodně kyseliny listové, draslíku, železa a manganu. Je zdrojem antioxidantů a živin, které pomáhají v boji s rakovinou. 100 gramů brokolice obsahuje 15 μg jódu. Stejné množství jódu dostaneme z jednoho vejce.

Mléko a mléčné výrobky
U mléčných výrobků (mléko, tvaroh) se také setkáme s jódem, ale jeho obsah se obvykle neuvádí. Problémem je to, že obsah jódu kolísá dle ročního období a stravy zvířat. Mnoho lidí je dnes také intolerantní na laktózu.

Minerální vody
Naopak u Vincentky jasně známe obsah jódu a dalších potřebných minerálů a ta tak představuje vhodný zdroj jódu. Výhodou je její tekutá forma. I když může být někomu nepříjemná slaná chuť, doporučujeme si alespoň občas vložit tuto minerální vodu do nákupního košíku.  

Přírodní jód IODICA
Pro zajištění stálého přísunu přírodního jódu a dalších minerálů (vápník, sodík, draslík, železo) jednoduchou formou je vhodné užívat denně 20 kapek IODICA přírodního jódu. Štítná žláza a další orgány, kde je jód potřeba, tak nebudou trpět výkyvy v přísunu jódu díky naší nevyvážené stravě a způsobu života.

Jak nám může pomoci přírodní jód?

Přistávací stránka_IODICA produkt-2

Nachlazení v zimních měsících
Dlouhodobé užívání jódu přináší silnou imunitu. Jód ničí bakterie, viry a plísně a pomáhá́ při onemocněních dýchacích cest, chřipce, bronchitidě, pneumonii.

Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu
Jód snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v séru a stabilizuje srdeční rytmus.

Rakovina prostaty, prsu a žaludku
Přírodní jód snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty, prsu a žaludku. V USA pacienti s nejvyšší hladinou jódu měli o 29 % nižší riziko výskytu rakoviny prostaty. Naopak nedostatek jódu je rizikovým faktorem vzniku rakoviny prsu a žaludku.

Tloustnutí a nemožnost zhubnout
Jód ovlivňuje metabolismus tuků, cukrů a bílkovin. Bez správně fungující štítné žlázy nelze zhubnout.

Únava, ospalost, apatie, zapomínání
Jód je palivo pro štítnou žlázu. Její hormony ovlivňují spotřebu kyslíku v tkáních. Jód zlepšuje koncentraci, je nezbytný pro správnou činnost mozku.

Ekzém, psoriáza, akné, suchá pleť, nekvalitní vlasy a nehty
Jód zlepšuje kvalitu a pevnost vlasů, nehtů a kůže. Jód významně pomáhá při ekzému, psoriáze, akné a dalších dermatologických onemocněních.

Těhotné a kojící ženy: onemocnění štítné žlázy, poruchy vývoje plodu, potratovost, nemožnost otěhotnět
Těhotné a kojící ženy mají zvýšenou potřebu příjmu jódu. Až 16 % těhotných žen neví o své poruše štítné žlázy, což může mít fatální důsledky pro matku i plod. Jód je zcela nezbytný pro vývoj mozku plodu. Nedostatek jódu vede k vyšší potratovosti a poruchám plodnosti.

Snížená funkce štítné žlázy
Žádný hormon štítné žlázy se nevytvoří bez jódu, přitom 52 % populace v Evropě má nedostatek jódu.
 

Zdroje:

  1. Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)
  2. UNICEF 2007 The state of the world`s children 2007. Available at unicef.org/SOWC/

 

tlacitko

Tlacitko_zpet