Jste unavení a ospalí i po zaslouženém letním odpočinku? Opakovaně se vám nedaří zhubnout? Vaše ruce jsou často velmi studené? Naslouchejte svému tělu! To nejspíše volá po zvýšených dávkách jódu.
V České republice je jód vzácným prvkem. Naše poloha totiž není v blízkosti moře. Navíc naše půda obsahuje stále méně jódu a tak je polovina Čechů postižena nedostatkem jódu. To bývá často příčinou mnoha onemocnění. Symptomy jsou velmi lehce zaměnitelné za důsledky stresu, pracovního vytížení a neuspokojivých vztahů. Proto často nebývají rozpoznány. Co tedy pozorovat? Pokles hladiny jódu v našem těle se nejdříve projeví zvýšenou únavou, sníženou schopností se soustředit, zpomalením reflexů, permanentně chladnými končetinami. Pokud tyto průvodní signály nezachytíme, organismus přitvrdí. Naše pleť se začne zhoršovat, nepochopitelně přibíráme na váze, kůže je suchá, trpíme zácpou.
U žen jsou dopady nedostatku jódu ještě závažnější. Vedou k poruchám menstruačního cyklu, bývají příčinou nádorových onemocnění prsu a dokonce i neplodnosti. V důsledku absence jódu u těhotných dochází k narušení funkčnosti štítné žlázy a poruše tvorby hormonů. Nepřijímá-li nastávající maminka dostatek přírodního jódu, dochází častěji k duševním i tělesným poruchám dítěte již během prenatálního vývoje. Ty se dále projevují špatným růstem, poruchami učení, či sníženou inteligencí.
"Zdánlivě nejjednodušší prevencí je dobře solit kvalitní solí. Například Atlantskou šedivou, která je těžena v ekologicky čistých místech a dále neprochází procesem bělení a jodování. Koupit ji však lze jen v některých obchodech se zdravou výživou a její cena je o něco vyšší, než u běžně dostupných, jodidovaných solí. Pokud však používáme sůl, na kterou není jód přírodně navázán, je třeba po každém použití nádobu s ní pečlivě uzavřít, protože z takové soli jód časem zcela vyprchá a my solíme bez něj. Další variantou je pojídání jódu prostřednictvím pilulek," konstatuje Marcela Maiwaldová z vlastní zkušenosti.
Vstřebání jódu v pilulkách je však diskutabilní. Některé zdroje uvádějí, že se téměř nevstřebává a je v multivitaminových preparátech pouze z komerčních účelů.
Ideální je najít přirozený zdroj jódu. Mezi tyto patří řasy wakame, kelp, nori apod. Avšak Mgr. Hájková upozorňuje, že doplňky stravy obsahující kelp často obsahují zbytečné přídatné látky jako je např. maltodextrin, stearan hořečnatý apod. Kelp je velmi náchylný na toxikaci arsenem a jinými těžkými kovy! Dle nezávislých laboratoří pouze 50 % kelp doplňků splňuje požadavky! Bohužel testovali pouze šest různých značek. U některých množství jódu převyšovalo množství uváděných na štítcích, některé neprošly testem na těžké kovy. Mgr. Hájková dodá: „U mne osobně ani ty, které „prošly“, neprošly na čistotu zpracování.“
Mořské ryby, které zároveň nejsou kontaminovány těžkými kovy, jsou ideálním řešením. V případě čtyřčlenné rodiny může být zařazování kvalitních mořských ryb několikrát týdně finančně náročné a také ne všichni Češi a Slováci jsou zvyklí jíst téměř denně dary moře, protože prostě na ně nemají chuť.
Zajímavým zdrojem jódu je IQejce. Také Vincentka obsahuje přírodní jód, jehož množství mnohonásobně překračuje referenční hodnotu příjmu. Toho se však obávat nemusíme, protože přebytek přírodního jódu se vyloučí močí na rozdíl od syntetických produktů.
Unikátní zdroj přírodního jódu poprvé v České republice
Dr. Repaská uvádí: „Lidé v České republice mají konečně možnost předcházet všem fatálním problémům spojeným s nedostatkem jódu v naší stravě. V naší vlasti totiž existuje velmi vydatný zdroj jódového koncentrátu, který je svým složením, čistotou a tekutou formou (nejlépe vstřebatelnou) unikátním v celosvětovém měřítku. Do tohoto roku měli užitek z našeho českého zdroje pouze jiné země. Od roku 2020 je unikátní tekutina dostupná i Čechům.“
Škoda jen, že se včasným preventivním užíváním přírodního tekutého jódu nepodařilo předejít potížím mnoha Čechů (500 000), kteří dnes užívají léky na štítnou žlázu s nežádoucími účinky. Ty se dříve nebo později projeví. Avšak ani tady není vše ztraceno, protože bioaktivní jódový koncentrát navrací funkční systém – lidské tělo - do normálu.
Dr. Repaská dodává: „ Mám ve svém okolí přátele, kteří jsou životně závislí na lécích na štítnou žlázu, trpí sklony k depresím, nekontrolovaně přibírají na váze, jejich sexualita je velmi omezená, trpí potratovostí se všemi psychickými následky a to vše díky nedostatku jódu. Nyní máme šanci to vše změnit. Rok 2020 se stal přelomovým rokem. Firma IODICA NATURAL zajistila distribuci tohoto přírodního bohatství v České republice, na Slovensku a postupně i v dalších státech. Lidé budou moci užívat méně farmaceutik a budou zdravější. To mne naplňuje nesmírnou radostí“
AKTIVNÍ JODOVÝ KONCENTRÁT IODICA je 100% přírodní jak ho matka Země vytvořila a je získaný z přirozeně vytvořených sedimentů z uzavřených prehistorických moří a oceánů jež vznikly před více než 35 miliony let v České republice.
Přírodní jód:
- má antivirové, antimykotické a baktericidní účinky,
- zlepšuje metabolismus,
- urychluje spalování tuků,
- snižuje příznaky celulitidy,
- obnovuje vlastní obranné mechanismy těla,
- pomáhá při dermatologických onemocněních (ekzém, psoriáza, akné),
- pomáhá při neuróze a únavě,
- eliminuje sklon k depresím,
- zabraňuje vzniku poruch sexuálního vývoje,
- zlepšuje plodnost,
- snižuje potratovost,
- zabraňuje vzniku strumy (chrání štítnou žlázu a zajišťuje tvorbu hormonů T3 a T4),
- pomáhá předcházet nádorovým onemocněním prsu.
Při inhalaci zabraňuje
- častým onemocněním dýchacích cest,
- chřipce,
- senné rýmě,
- alergiím,
- bronchitidě a pneumonii.
Tekutá forma přírodního jódu obsahuje další minerály jako vápník, hořčík, draslík a sodík. Pro lidské tělo je tento produkt skutečným darem přírody.
Další články o jódu
Jód hraje tu nejdůležitější roli při tvorbě hormonů štítné žlázy. Ta řídí přeměnu základních živin na dostatečné množství energie nezbytné pro správný růst, existenci a funkci každé buňky našeho těla. Proto je-li jódu v těle málo, lidé se cítí unaveni, bez energie, špatně se soustředí a reagují podrážděně. Příznaky nedostatečné ...
Poslední lékařské výzkumy potvrzují, že poruchy štítné žlázy nepříznivě ovlivňují otěhotnění, průběh těhotenství i vývoj dítěte. Maminky často o své poruše neví. Těhotné ženy by měly věnovat zvýšenou pozornost problematice štítné žlázy, pokud se u nich vyskytl některý z těchto faktorů: Někdo z rodiny (pokrevních příbuzných) trpěl ne...
Jód je jeden z nejdůležitějších biogenních prvků a je nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, která produkuje velmi důležité hormony: tyroxin a trijodthyronin – k jejichž produkci je jód bezpodmínečně nutný a kalcitonin vznikající v parafolikulárních buňkách štítné žlázy. Hormony štítné žlázy zasahují do v...
Zdroje
https://eurozpravy.cz/magazin/203344-temer-polovina-cechu-trpi-nedostatkem-jodu-jake-jsou-priznaky/
HÁJKOVÁ, Eva. Jód – máte dostatek tohoto důležitého minerálu? Institut funkční medicíny a výživy. (cit. Dne 13. 6. 2020) Dostupné z: https://ifmv.cz/jod-mate-dostatek-tohoto-duleziteho-mineralu/